Ana sayfa Anne & Bebek Buhar Makinesi Alırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Buhar Makinesi Alırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

PAYLAŞ

Kış aylarının gelmesiyle birlikte kullanmaya başladığımız kaloriferler evlerimizin havasını kurutmakta bu da özellikle bebeklere zarar vermektedir. Bu nedenle kışın bebek odalarının nem oranı sıklıkla kontrol edilmelidir. Odalarda nem azalması sonucunda bebeklerde burun tıkanıklığı, ağız ve boğaz kuruluğu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunları önlemenin en iyi yolu bebeğinizin odasında bulunduracağınız bir buhar makinesidir.

Peki, Buhar Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz:

  • Öncelikle yapmanız gereken bir nemölçer ile bebek odanızın nem oranını ölçmeniz gerekmektedir. Çünkü ideal nem oranı %40-50 arasıdır. %40 altına düştüğü takdirde buhar makinası kullanmanız gerekmektedir. %50 ve üstüne çıktığında makineyi kullanmanız uygun değildir.
  • Nem ayarı olan ve otomatik açılıp-kapanan zaman ayarlı cihazları tercih etmelisiniz.
  • Dijital kontrol ekranı ve uzaktan kumandası olan buhar makineleri kullanmak size kolaylık sağlayacaktır.
  • Su miktarı yetersiz olduğunda ya da azaldığında sinyal veren cihazları tercih etmelisiniz.
  • Odanın nem oranını düzenli olarak gösteren nem göstergeli bir cihaz tercih etmelisiniz.
  • 20-25m2 etki alanına sahip olmalıdır.
  • Bebeğinizin rahat bir uyku uyuması için sessiz çalışan cihazları tercih etmelisiniz.
  • Ionizer teknoloji kullanılmış olmalıdır.
  • Kireç oluşumunu önleyen gelişmiş filtre özellikli olmalıdır.

 

Buhar makineleri, Soğuk Buhar Makineleri ve Sıcak Buhar Makineleri olmak üzere iki çeşittir. Soğuk buhar makineleri son birkaç yıldır sıcak buhar makinelerine göre daha çok tercih edilmektedir.

 

Soğuk Buhar Makineleri

Soğuk buhar makineleri yüksek frekanslı titreşimler sayesinde soğuk suyu buharlaştırır ve bu sistem makinenin sessiz çalışmasını sağlar, bebeğinizi asla rahatsız etmez. Soğuk buhar makineleri sıcak buhar makinelerine göre soğuk su ile çalıştığından bebeğinizin yanma riskini ortadan kaldırır. Az elektrik tüketmesi de tercih edilme sebebidir. Soğuk buhar makinelerini bebeğiniz uyumadan önce 2 saat çalıştırmanız yeterli olacaktır. Nefes açması ya da rahatlatması için kullanılan aromatik yağların soğuk buhar makinesinde kullanılması uygun değildir. Sık sık temizlemek ve musluk suyu kullanmamak da dikkat etmeniz gereken diğer bir etmendir.

 

Sıcak Buhar Makineleri

 

Sıcak buhar makinelerinin en büyük özelliği, kaynama işlemi sayesinde su buharı içinde tüm bakterileri yok etmesidir. Kaynama işlemi olduğundan her türlü su kullanabilirsiniz. Soğuk buhar makinelerine göre su hazneleri daha geniştir ve bu sayede daha uzun çalışabilirler. Su cihaz içerisinde kaynayıp buharlaştığından içine koyacağınız aromatik yağlar için de uygundur. Gece 3-4 saat cihazı çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Hangi cihazı tercih ederseniz edin dikkat etmeniz gereken en önemli konu sık sık temizlemek ve 6 ayda bir filtrelerini değiştirmektir. Sürekli olarak bebek odanızın nem oranını takip etmelisiniz aksi takdirde nem odaya fazla geldiğinde küf oluşumu meydana gelir, bu da yarar değil bebeğinize zarar verir. Doğru şekilde kullanılan buhar makineleri bebeğinizin rahat solunumu için en yararlı ürün olacaktır. İhtiyaçlarınıza ve evinizin tasarımına uygun ürünlere https://www.novabazar.com/buhar-makinesi linki üzerinden ulaşabilirsiniz.