Ana sayfa Hobi ve Eğlence Drone satın almadan önce bilmeniz gereken 5 önemli konu

Drone satın almadan önce bilmeniz gereken 5 önemli konu

PAYLAŞ
Drone satın almadan önce bilmeniz gereken 5 önemli konu

Drone ile ilgili yakın çevremizde, Drone satın almak istiyorum? Şu marka çok iyiymiş. Arkadaşım çekim yapmış bayıldım vb. cümleleri çokça duymaya başladık. Ülkemizde Drone’lara ilgi her geçen gün daha da artıyor. Ben de bir arkadaşımın yaptığı Drone çekimini izledim ve kesinlikle ben de almalıyım diyenlerdenim. Fakat biraz araştıma yaptığımda Profesyonel seviyede bir cihaz satın almanın hiç de kolay olmadığını ve amacınıza uygun modeli seçerken dikkat etmemiz gereken önemli konular olduğunu farkettim. 5 ana madde olarak derlediğim bu önemli konuları sizlerle paylaşmak istedim.Nasıl bir Drone istiyorsunuz?

Öncelikle bu soruyu kendimize soralım ve devamında drone kullanma tecrübemizi ve bunun için ayırdığımız bütçemize uygun modelleri inceleyebiliriz. Eğer ilk kez bir drone alacaksanız, başlangıç seviyesindeki ürünleri tercih etmemizde fayda var. Bu segmentte 100 TL ile 1.000 TL arasında Hobi amaçlı cihazlar mevcut. 2.500 TL’den başlayan profesyonel ürünlere geçiş için daha uygun bir tercih olacağını söyleyebilirim. Bütçe belirlemede öğrenme aşamasında sıkça yere düşürebileceğinizi göz önünde bulundurmanızı öneririm.


Kamera ve Çekim Özelliği

Drone ile yapılan çekimler gerçekten de çok etkileyici ve eğlenceli. Fakat çekim kalitesi markalara ve bütçelere göre farklılık gösteriyor. Profesyonel seviyedeki ürünlerde genellikle kamera kalitesi yüksek olduğundan yaptığınız çekimler sizi tatmin edecektir. Hatta 4K çekim yapabilen bir drone ile reklam ve tanıtım filmi bile çekebilirsiniz. Alt segmentteki ürünlerde ise kamera çözünürlüğü gibi özelliklerine dikkat etmemiz gerekiyor.


Batarya ve Şarj Süresi

Her teknolojik cihazda olduğu gibi Drone’larda da en çok şikayet edilen konuların başında batarya ve şarj süresi geliyor. Drone’ların havada kalma süresi maksimum 25 – 30 dk civarındadır. Bütçe düştükçe bu süre de azalmakta. Satın alırken bütçenizi bu doğrultu da artırmayı düşünebilirsiniz. En fazla 10 dk havada kalabilen bir Drone’u ancak oyuncak olarak, hobi ve eğlence amaçlı kullanabilirsiniz. Yedek batarya almanızı kesinlikle öneririm Drone’dan alacağınız keyfi ikiye katlayacaktır.


Uzaktan Kumanda ve Kontrol

Drone uçururken ne kadar keyif alacağınızı belirleyen en önemli parçanın kumanda olduğunu unutmayalım. Profesyonel cihazların gelişmiş özellikleri ile rahat bir uçuş ve çekim yapabilirsiniz. Örneğin “Auto Hover” özelliği kullanıcıdan komut gelmediğinde bile cihazın havada stabil kalmasını sağlamaktadır. Buna benzer “Return Home – Kalktığı noktaya otomatik iniş” “Engel Tanıma” “Takip Sistemi” gibi kullanımı kolaylaştıran bir çok özellik profesyonel cihazlarda mevcut. Alt segmentteki ürünlerde bu kadar çok özellik aramayın.


Yedek Parça ve Servis

Başlangıç seviyesinde cihaz alacakların yedek parçaya ihtiyaç duyma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söylemeliyim. Tecrübeyle sabittir! Türkiye’de yedek parçası kolay bulunmayan veya pahalı olan Drone’ları tercih ettiğiniz takdirde cihazınızı bir zaman sonra evin bir köşesine atılmış halde bulabilirsiniz. Yedek parçası kolay bulunan ve uygun fiyatlı olan markaları tercih etmelisiniz. Profesyonel düşünenlerin ise yedek parça bulmak gibi bir sıkıntı yaşamayacaklarını garanti edebilirim. Fakat yedek parça fiyatları konusunda daha anlayışlı olmaları gerekiyor.

İster başlangıç seviyesinde Drone almayı düşünün isterse de Profesyonel seviyede, Drone uçurmaktan ve çekim yapmaktan büyük keyif alacağınızı garanti ederim. Yaşadığımız teknoloji çağında elimizden düşürmediğimiz mobil cihazınızı bile unutacaksınız.