Ana sayfa Teknoloji Gaming İçin Hangi Bilgisayar Parçalarını Tercih Etmelisiniz?

Gaming İçin Hangi Bilgisayar Parçalarını Tercih Etmelisiniz?

PAYLAŞ

Günümüzde popüler üst düzey 3D oyunları oynamak için nasıl bir bilgisayara ihtiyacınız var?

Oyun (Gaming) PC’ler, İşlemci, Ram ve Ekran kartı uyumunun önemli olduğu üst düzey sistemlerdir. Günümüz oyunlarının yüksek grafik beklentilerini karşılayabilecek en iyi masaüstü bilgisayarı veya dizüstü bilgisayarı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli başlıkları sizler için derledik.

Eğer bunun için iyi bir bütçe ayırdıysanız, cevabımız hemen Alienware, Falcon Northwest, Maingear veya MSI gibi seçkin Gaming PC üreticilerinin ürünleri olabilir. Fakat kısıtlı bir bütçeniz varsa<, aşağıda sıraladığımız başlıklar doğru oyun (gaming) masaüstü veya dizüstü bilgisayarına sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

İŞLEMCİ

Herhangi bir bilgisayarın kalbi, işlemcisidir.Peki iyi bir oyun performansı için nasıl bir işlemci tercih etmelisiniz? Şu anda, Intel’in Core i7 ailesindeki sekiz çekirdekli işlemciler, performans açısından listenin başında geliyorlar.AMD ise sekiz çekirdeğe olan kadar FX işlemcileri ile beklentiyi karşılıyor.Ancak, bu en üst seviye işlemciler için oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz.AMD A10 ve dört çekirdekli Intel Core i7 K serisi işlemciler gibi daha düşük bütçeli fakat performansı yüksek CPU’lar, zengin bir oyun deneyimi için gereken performansı rahatlıkla sağlayabilir.

Mobil işlemcilerin perfomansları masaüstü bilgisayarların işlemcilerine göre düşük olsa da işinize yarayacaktır. Bütçeniz yeterliyse, altı veya sekiz çekirdekli bir Intel Core i7 veya ileri teknoloji AMD A10’a gidin, ancak dört çekirdekli i5 veya AMD A8 ile de yetinebilirsiniz. İntel pentium ya da Celeron işlemcilerle oyun oynamaya çalışmak oyun delileri için bir hüsrana yol açabilir. bu işlemcilere ofis veya oyun dışı ev kullanıcıları için tavsiye edebiliriz.
RAM-BELLEK
Sık sık göz ardı edilen şey, bir sistemin belleğine modern oyunlarla ciddi şekilde yüklenilmesidir.Bu potansiyel performans düşüklüünden kurtulmak konusunda ciddi iseniz, bilgisayarınızı en az 8GB RAM ile donatmaya çalışın. Ancak aşağıda değineceğimiz üzere 8 GB bile yeterli gelmeyebilir..Daha hızlı bellek (DDR3-2133 / DDR4-2133 veya daha üstü) de performansı artırır ve CPU’nuzu daha fazla kararlılıkla overclock etmenizi sağlar.
EKRAN KARTI

Birkaç kelime uyarı olsa da: Sisteminizi bu üst düzey GPU’larla donatmak kaçınılmaz olarak toplam elektrik faturanızı bir miktar kadar artıracaktır. Zira yeni nesil ekran kartları güç tüketimlerinde 750 Watt gibi yüksek fabrika değerleri vermektedirler. Yine de, birden fazla ekran kartı sadece oyun deneyiminize ekstra GPU gücü sağlamakla kalmaz aynı zamanda AMD’nin Eyefinity veya Nvidia 3D Surround kurulumunda en fazla altı ekran çalıştırabilmeniz için çoklu monitör ayarlarını da etkinleştirebilir.Tek bir oyun için tüm monitörleri tek bir ekran olarak birlikte çalıştırmanız gerekmez.Sisteminizde yeterli bellek varsa birden fazla monitör aynı anda birden fazla oyun oynamanıza izin verir.Birden çok ekranınızdan birinde oynuyorsanız sohbet edebilir ve sörf yapabilirsiniz.Doğru ekran kartı (ları) ve monitör (ler) ile 3D’yi pasif veya aktif gözlüklerle kullanmak mümkündür ancak bir ev sinemasında olduğu gibi 3B görseller de olmazsa olmaz bir özellikten uzaktır.

Oyun amaçlı bir dizüstü bilgisayar için 11, 14, 15 ve 17 inç ekranlar küçük gelebilir.Daha büyük ekranlar satın alabilirsiniz, ancak ekranın büyümesi demek dizüstü bilgisayarda ağırlığın artması demektir. Daha büyük ekranlar, 1080p’den daha yüksek HD (1920 x 1080) çözünürlük sunma yeteneğine sahiptir. QHD + (3200 x 1800) çözünürlükle son maliyeti iki katına çıkardığı için akıllıca tercih yapın. Inch büyüklüğü küçük ekranlarda 3200 x 1800 çözünürlüğünde oyun oynarken oyun karakterleriniz çok küçük gelebilir. Bu yüzden laptopta harici bir monitör tercih edebilirsiniz.

Orta düzey AMD Radeon veya Nvidia GeForce GT Serisi kart , 1GB – 2GB ekran kartı kullanarak binlerce oyuncu için zengin bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak yeni dönemde çıkmış oyunları oynarken zorlanabilirsiniz grafik açısından. GTA V , FIFA 2017 ya da Battlefield 1 gibi oyunları rahatça oynamak için daha üst bir sistem kurmak gerekebilir.

Son yıllarda fiyatlar ciddi bir düşüş gösterdiğinden, SSD hard diskler kesinlikle tercih edilmesi gereken bir bileşendir. Oyunların yükleme süresini, Windows’un açılış süresini ve yeni bir yazılım yüklerkenki geçen süreyi azaltır.SSD’ye sahip bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar hatırı sayılır bir hız katacaktır işlemlerinizde. SSD hard diskler normal hard disklere göre pahalı olduğu için işletim sisteminizi SSD diske, diğer program, fotoğraf ve dökümanlarınızı normal bir hard diske kurmayı tercih edebilirsiniz.

Bilgisayarınızda i7 gibi iyi bir işlemcinin olması ya da NVIDIA GTX 1060 serisinden daha yukarıda bir ekran kartınızın olması oyunları sorunsuzca oynayacağınız anlamına gelmez. Mesela Battlefield 1 oynabilmek için en az 16 GB ram tavsiye ederiz. 8 GB gibi bir ram’de oyunu online oynarken lag yaşama ihtimaliniz vardır. Yani siz rakibinizi yeni görmüşken o size bir şarjör mermiyi çoktan boşaltmış olabilir.