Ana sayfa Kişisel Bakım ve Kozmetik Sağlıklı Saçlar için 6 Pratik Öneri

Sağlıklı Saçlar için 6 Pratik Öneri

PAYLAŞ

Sağlıklı saçlar için farklı saç bakım ürünleri kullanıyor ve gereğinden fazla mı zaman harcıyorsunuz? Eğer bunu okuyorsanız, muhtemelen cevabınız evettir. Bu yazı sağlıklı saçlara kavuşmak ve saçlarınızı düzene sokacak 6 pratik öneri ile sizlere yardımcı olacak.

Saç hücreleri vücudun en hızlı büyüyen hücreleridir, ancak hayatta kalmak için gerekli olmadığı için, doğru ilgi gösterilmediği takdirde ilk yıpranan hücrelerdir.

Sağlıklı Saçlar İçin Birkaç Temel İpucu;


Günde 100-150 saç teli kaybetmek normaldir, bu nedenle karo zemininde küçük bir demet saç görürseniz panik yapmayın.

 


Saçlar kırılgan oldukları için ıslak saçları çok dikkatli bir şekilde tarayın. Geniş dişli bir tarağı alın ve köklerinden saçlarınızın uçlarına olabildiğince hafifçe tarayın.

 


Kırılmış uçlardan kurtulmak için birkaç haftada bir saçlarınıza bakım uygulayın. Bakımsızlığın önüne geçmek için her 6-8 haftada bir saçlarınızı uçlarından yaklaşık 6-10 cm kesin.

 


Saçınızı her gün yıkamayın, sürekli uçlarına saç kremi uygulayın. Sürekli aynı marka şampuan ve saç kremi deneyin ve kullanın.

 


Sülfatsız şampuanların etkileri bilimsel verilerle kanıtlanmamıştır. Sülfatlar, şampuanlarda en çok kullanılan deterjanlardır ve saçı köpürterek kir ve birikintilerden arındırırlar. Temizlerken de, saçın doğal yağlarını alıp götürdüğü için boyalı ya da işlem görmüş saçların daha da çok zarar görmesine sebep olur. Ayrıca, sülfat bazı kişilerde egzama da yapabilir. Dolayısıyla egzaması olan ya da hassas bir cilde sahip olan kişiler bu maddeleri tolere edemeyebilirler. Bu durumu fırsat bilen bazı üreticilerse, sülfatsız şampuanlar üretip araştırmalarla desteklemedikleri bazı iddialarda bulunuyorlar. “Sülfatsız” olanların diğer şampuanlara göre daha yumuşak olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. “Sülfat”a alerjisi olanlar için sülfatsız şampuanlar doğru bir seçenek olabilir. Boyalı saça sahip olanlar da, eczanelerde satılan ‘boyalı saçlar için’ uygun şampuanları tercih etmeliler.

 


Saçlarınız kuru ise saçlarınıza boya uygulamamaya özen gösterin. Bunun yerine, özellikle kış güneşinin altında saçlarınız için limon, papatya çayı veya bal kullanın. Dışarıdayken suya limon suyu ekleyebilir ve saçınıza püskürtebilirsiniz. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra demlenmiş papatya çayıyla yıkayabilir veya saçınızı yıkamak için kullandığınız suya bal ekleyebilirsiniz.